تبلیغات
صدای خاموش - ایران و جنبش بیداری اسلامی در سال گذشته
درباره وبلاگ

امام خامنه ای:
یکی از ابزار های جنگ نرم این است که مردم را در یک جامعه نسبت ب یکدیگر بدبین کنند; بددل کنند; اخــــــــــتلاف ایجاد کنند; یک بهانه ای پیدا کنند; با این بهـــــــــــــانه بین مردم اختلاف ایجاد کنند


در سال گذشته و همراه با خیزشهای مردمی در کشورهای اسلامی ، تهران نقش موثری را در منطقه ایفا کرد و شاهد حضور فعالان و رهبران جنبش های انقلابی بود . در سال 1390 ، گروههای مختلفی از کشورهای مصر ، تونس ، لیبی و برخی دیگر از کشورهای انقلابی ، به ایران آمدند و با مسئولان بلندپایه ایران دیدار های صمیمانه ای داشتند.


دلیل اصلی موفقیت قیام یک ملت، خواست و مشارکت عمومی مردم برای تغییر سرنوشت خود و کشور است. قرآن کریم نیز در آیه 11 سوره رعد به همگان می فرماید : «... (اما) خداوند سرنوشت هیچ قوم (و ملتی) را تغییر نمی‏ دهد مگر آنکه آنها خود را تغییر دهند ...» 

قیام مردم ایران به رهبری امام خمینی (ره) و پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 ، نسیم تازه ای را در جهان دمید و موفقیتهای بسیاری را برای مردم ایران به ارمغان آورد. اکنون بعد از گذشت 33 سال ، کشورهای اسلامی با همان اهداف این انقلاب شکوهمند ، یعنی مبارزه با استبداد ، دخالت خارجی و اسلام گرایی ، سرنوشت خود را تعیین می کنند . 
انقلاب اسلامی ایران ، نظام حکومتی نوینی را به جهان عرضه کرد که ریشه در قرآن و سنتهای اسلام دارد و از سوی دیگر بر حضور مردم در عرصه های سیاسی و اجتماعی تاکید می کند. این انقلاب بشریت را به یک حیات متعالی و سعادت بخش دعوت می نماید و برقراری عدالت مهمترین شعار آن است. از این رو مسلمانان در کشورهای مختلف با مشاهده موفقیتهای چشمگیرجمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف، تحولات عمیقی را در ساختار سیاسی کشورهای خود بوجود آوردند که همگی حاصل " بیداری اسلامی " است . دکتر علی اکبر ولایتی مشاور آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران می گوید: « بیداری اسلامی در واقع ، خود آگاهی گسترده و عمیقی است که می کوشد در پرتو آموزه های اسلامی ، ملتهای مسلمان را از اسارت فکری ، سیاسی و اقتصادی رها سازد و عزت ، پیشرفت و وحدت و همدلی را در میان آحاد امت اسلامی به وجود آورد.»
در کشورهای نظیر مصر ، لیبی ، یمن و تونس مردمی که از ذلت و استبداد به ستوه آمده بودند فریاد اسلام خواهی سَر دادند . این فریادها همچون موج های کم ارتفاع به یکدیگر پیوند خورد و موج محکم و بلندی را شکل داد که توانست تخت های مستبدانی همچون حسنی مبارک ، بن علی ، قذافی و علی عبدا... صالح را درمدت کوتاهی درهم شِکنَد . 

به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

بدون تردید موارد مشترک فراوانی بین انقلاب اسلامی ایران و جنبشهای بیداری های اسلامی در منطقه وجود دارد ، که ریشه در ارزشها و آرمانهای جهان اسلام دارند. یکی از این اشتراکات این است که انقلاب اسلامی ایران و خیزش های انقلابی اخیر ، بر پایه وحدانیت خدا و رسالت پیامبر اکرم (ص) بنا شده اند و اسلام خواهی هدف راهبردی آنهاست. مردم‏ گرایی از دیگر نقاط اشتراک انقلاب ایران با انقلابهای اسلامی کنونی است. این ویژگی در انقلاب اسلامی ایران به زیبایی درخشید و حضور گسترده مردم در عرصه های مختلف اجتماعی و سیاسی دموکراسی واقعی را به جهانیان عرضه کرد. از دیگر اشتراکات انقلاب ایران و جنبش‏های اسلامی این است که دشمن مشترکی دارند. این دشمن مشترک همان استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل است که آزادی و استقلال ملتها و کیان اسلام را تهدید می‏ کنند . یکی از مهم ترین ویژگی های انقلاب اسلامی ایران و جنبش های اسلامی خاورمیانه ، عدم وابستگی به غرب و تاکید براستقلال براساس منافع ملی کشورشان است. 
در واقع انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، مسلمانان جهان را به حقوق و توانایی های خود آگاه کرد و طلسم شکست ناپذیر بودن استبداد داخلی و استعمار خارجی را ابطال نمود . این مساله مهم، جسارت و اعتماد به نفس را به ملتهای مسلمان بازگرداند و اکنون امواج بیداری اسلامی به سرعت در حال پیشرفت و به ثمر نشستن است .
در سال گذشته و همراه با خیزشهای مردمی در کشورهای اسلامی ، تهران نقش موثری را در منطقه ایفا کرد و شاهد حضور فعالان و رهبران جنبش های انقلابی بود . در سال 1390 ، گروههای مختلفی از کشورهای مصر ، تونس ، لیبی و برخی دیگر از کشورهای انقلابی ، به ایران آمدند و با مسئولان بلندپایه ایران دیدار های صمیمانه ای داشتند. علاوه بر آن، تهران نیز برای طیف های مختلف انقلابی نشست های تخصصی و اجلاس های گوناگونی برگزار نمود تا ضمن انتقال تجربیات ایران به این گروهها ، دستاوردها ، فرصتها ، چالش ها و افق های آینده جنبش بیداری اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار دهند . 
برگزاری " اولین اجلاس بین‌المللی بیداری اسلامی " و " اجلاس جوانان و بیداری اسلامی " از نمونه فعالیتهای ایران در جهت حمایت از حرکت های اصیل اسلامی در سال گذشته بود . اجلاس بین المللی بیداری اسلامی در روزهای 17 و 18 سپتامبر 2011 در تهران برگزار شد و اجلاس بین المللی جوانان و بیداری اسلامی نیز، در روزهای 29 و 30 ژانویه سال 2012 میلادی و با حضور بیش از 1000 نفر از جوانان فرهیخته و فعال در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، رسانه ای و اعضای تشکل ها و جریانات اسلامی از سراسر جهان برگزار گردید . در این اجلاس ها صدها عالم، دانشمند، روشنفکر، صاحب نظر، جامعه شناس، مورخ و جوانان انقلابی از کشورهای مختلف جهان به ویژه جهان اسلام، حضور داشتند. گروهی از فعالان و رهبران انقلابی مصر، لبنان، عراق و دیگر کشورهای منطقه در تهران گرد هم آمدند تا در جریان اجلاس بیداری اسلامی ، موضوعات مختلف مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهند.
شرکت کنندگان طی برگزاری این اجلاس ضمن دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و بهره گیری از نظرات صاحب نظران و اساتید، به تبادل نظر پرداختند. در این دو اجلاس مهم 6 کمیسیون تخصصی برگزاری شد. یکی از این کمیسیون ها در مورد بررسی مبانی نظری، فکری و عوامل پیشرفت و گسترش بیداری اسلامی بود. کمسیون تخصصی دیگری به حاکمیت اسلام ، نقش جوانان پرداخت . همچنین استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و صهیونیسم در مواجهه با موج بیداری اسلامی از موضوعاتی بود که در کمیسیون دیگری مورد نقد و گفتگو قرار گرفت.
بحث آسیب شناسی فرصت ها و تهدیدات بیداری اسلامی از موضوعات مطرح شده در نشست تخصصی میهمانان بود. چشم انداز و افق های آینده بیداری اسلامی نیز در کمیسیون دیگری مطرح و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.
شرکت کنندگان در نشستهای بیداری اسلامی ضمن ابراز خرسندی از توفیقات جنبش بیداری اسلامی و با توجه به دیدگاه های مطرح شده در سخنرانی ها و نشست های تخصصی، تداوم چنین نشستهای مفیدی را خواستار شدند. لذا در بیانیه پایانی اجلاس بیداری اسلامی مقرر شد جمهوری اسلامی در این امر اهتمام ورزد . در یکی از بندهای بیانیه آمده است : « برای تضمین استمرار و بالندگی جنبش بیداری اسلامی و گسترش ارتباط و همکاری، انتقال تجربیات، رصد و تحلیل تحولات،شناسایی فرصت ها و تهدید ها و ارائه راهکارها "مجمع جهانی بیداری اسلامی" تشکیل و دبیرخانه دائمی آن در تهران تاسیس می گردد. دبیرخانه ضمن پیگیری مصوبات این اجلاس، تمهیدات لازم را برای برگزاری اجلاس های دوره ای بیداری اسلامی و نشست های تخصصی فراهم و ارتباط مستمر میان اندیشمندان و فرهیختگان جهان اسلام را ساماندهی می کند.» 
اما بازتاب جهانی این مراسم و اجلاس ها خبر از ترس و رعب غربی ها می داد و آنها سخت از ارتباط تهران با طیف های مختلف انقلابی در کشورهای بپاخاسته وحشت زده بودند. اما روی دیگر سکه خبر از اشتیاق انقلابیون از دیدار با مسولان ایرانی به ویژه مقام معظم رهبری می داد. برای مثال، نویسندگان و روزنامه نگاران جوان مصری شرکت کننده در نخستین اجلاس بین المللی " جوانان و بیداری اسلامی " که در تهران برگزار شد، از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع صدها نفر از جوانان 73 کشور جهان استقبال و از ایشان قدردانی کردند. رهبر انقلاب در سخنان خود جوانان کشورهای اسلامی را "پرچمداران نویدهای بزرگ برای آینده جهان اسلام" معرفی کرده بودند. جوانان مصری در مصاحبه های خود این توصیف ارزشمند رهبر انقلاب را بسیار دلگرم کننده و راهگشا برای حرکتهای انقلابی خود دانستند.
اکنون خیزش های اسلامی در سرتاسر جهان با تأسی به آرمان های والای انقلاب اسلامی و با تکیه بر قرآن و شعائر اسلامی، سرنوشت خود را از حاکمان وابسته به آمریکای سلطه گر جدا کرده و در مسیر استقلال و آزادی گام برمی دارند. امام خمینی(ره) همواره بر این نکته اساسی تأکید داشتند که معنای صدور انقلاب ما ، این است که همه ملت ها بیدار شوند و همه دولت‏ها بیدار بشوند و خودشان را از این گرفتاریهایی که دارند نجات بدهند. امید می رود به برکت انقلاب اسلامی و گسترش روح بیداری و خیزش اسلامی در سراسر جهان اسلام و حتی سایر ملتهای آزادیخواه، بارقه های استکبار ستیزی بیش از پیش نمود یابد و ندای الله اکبر در سراسر جهان طنین انداز شود.
موضوع :
بیداری اسلامی ,